Belgesel Film ile Anlatılmak istenenler

Belgesel Film ile Anlatılmak istenenler

Belgeseller, sinemanın ilkel olduğu dönemden bu yana kendisini var etmiş bir yöntemdir. Bu yönüyle drama sinemasının alt yapısının oluşumunda önemli bir yeri vardır. Belgesellerin genel olarak toplumsal olaylara referans olması beklenir ancak bununla birlikte yaşamda referans noktaları olmayan birçok belgesel de vardır. Belgesellerin bilimsel çalışma metoduna bağlı kalması çalışmanın niteliğini gösterir.

Belgesel Seslendirme

Belgesellerde bilgiden, görüntüden başka ne ararız? Aslında pek çok özellik aranması gerekir belgesellerde. Evet. Amaç sadece bilgi edinmek veya eğlenmekse ne gibi özellikler olası gerekir? Sesin yani belgeselin seslendirmesi iyi olmalıdır. Çünkü anlamsız bir Türkçeyle seslendirilen belgeseller ne kadar başarılı olur burası tartışılır. İzleyiciyi ekran başında tutan ses ve görüntünün iyi olmasıdır. Kalitesiz bir ses ve ses montajı başarılı işlerde olmaması gereken sorunlardır. Çünkü aksayan bir görüntü montajı varsa konu istediği kadar iyi işlensin başarı getirmez. Belgeselin seyrine olumsuz bir yön verir başarısız yapılan dublajlar. Belgeselde önemli olan sesin vurgulu kullanılması ve belgeselde verilmek istenen duygunun aynen yansıtılmasıdır.

Belgesellerde farklı konular işlenebilir. Farkı konularla beraber farklı tekniklerde uygulanır. Yabancı dildeki belgeseller Türkçeye çevrildiğinde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Öncelikle çevirinin iyi yapılması gerekir. Çeviri hataları konun seyrini değiştirir farklı anlamların ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden profesyonel kişiler tarafından yapılan çeviriler tercih edilmelidir. Basit ama büyük bir ayrıntıdır çeviri. Ayrıca çevirilerin başarılı olması için alanında uzman kişiler tarafından yapılan çevirilerin de iyi olması gerekir. Ayrıca sesin ve montajın birbirine uyması gerekir. Diksiyon kurallarının uyulduğu bir belgesel seslendirmesi başarıya ulaşır.

belgesel

Leave A Comment

Your email address will not be published.