Kusursuz Metin Seslendirmesi

Kusursuz Metin Seslendirmesi

İyi Bir Metin Seslendirmesi İçin Neler Gerekir?

İyi bir metin seslendirmesi için iyi bir yazı, iyi bir metin gerekir. Ses egzersizleri yapılmalıdır. Seslendirme yapılacak ortam iyi belirlenmelidir. Sese etki edecek hastalıklara karşı önlem alınmalı. İyi bir kayıt stüdyosuna sahip olunmalı. Doğru nefes teknikleri bilinmelidir. Ses kaydı yaparken kullanılacak araçlar kaliteli olmalıdır. Ses kayıtlarındaki düzenleme dikkatli yapılmalıdır.

Kayıt yapılmadan önce seslendirilecek metin birçok kez tekrar edilmelidir. Seslendirme yönetmeni veya prodüktörün kayda etkisi dikkate alınmalıdır. Bir metni seslendirirken imla kurallarına dikkat edilmelidir. Metin seslendirmesi yaparken iyi bir ses kadar iyi bir diksiyon da çok önemlidir.

Seslendirme yaparken kesinlikle şive, yani lehçe kayması olmamalıdır. Düzgün bir Türkçe ile konuşmanız şarttır. Metin seslendirmesinde tiyatro eğitimi çok büyük bir önem taşımaktadır. Jest ve mimik çok önemlidir. Jest ve mimiklerimizi iyi kullanmazsak bu sesimize de olumsuz yansıyacaktır. Keza yabancı dil seslendirmesi yaparken de hangi dilin seslendirmesini yapıyorsanız o dili akıcı ve düzgün bir şekilde seslendirilmelidir.
Yurt dışından getirilen filmlerin çevirilerinin yapılarak çeşitli dillerde seslendirilmesi gibi, belgesellerin çeşitli dillerde seslendirilmesi gibi birçok alanda seslendirmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Metin seslendirmesi yaparken dikkat edilmesi gereken şey ‘‘ Bir metin en iyi şekilde nasıl seslendirilir? ’’ sorusudur. Eğer iyi bir metniniz varsa onu hissetmek için iyi bir seslendirici şarttır.

Kullanma klavuzları, dergiler, biyografiler, roman, hikaye gibi kitaplar, ansiklopediler, şiirler gibi metin seslendirme konusu olabilecek pek çok şey sayabiliriz. Burada önemli olan seslendirme sanatçısının metnin türüne uygun bir biçimde okuma yapmasıdır. Akıcı, anlaşılır, doğru vurgulama ve tonlama ile duygu ve ölçü dinleyiciye abartılmadan aktarılmalıdır. Bu sebeple profesyonel seslendirme uzmanları ile çalışmak size hem zamandan hem paradan kazandırır.

İşinin ehli seslendirme sanatçıları tarafından yapılan kusursuz seslendirmeler için Görsel Productions ayrıcalığını yaşamanızı tavsiye ederiz.

One Comment

Leave A Comment

Your email address will not be published.