Eğitim Filmi Çekimi

Eğitim Filmi Nedir ?

Eğitim Filmi çoğunlukla kurum içinde personele ve/veya kurum dışında – sahada video yolu ile verilen eğitimlerdir. Personel değişiminde, yeni ekibe aynı eğitimi vermek için eğitmen ve ekipman ihtiyacınız olur. Dolayısıyla bunun için ayrıca bütce ayırmanız gerekir. Kurum içi eğitim filmi bu masrafın önüne geçer. Yalnızca bir kez çekim yaptırmanız yeterli olacaktır. Devamında ekibe katılan her personelin filmi bir kez izlemesi yeterli olur.

Eğitim Filmi Nasıl Olmalıdır ?

İyi bir eğitim filmi için, çekim yapılmadan önce, daha evvel personele verilmiş eğitimlerde, eğitim sonrası personelin sormuş olduğu sorular not edilmelidir. Sık sorulan soruların derlendiği bir liste olmalıdır. Çünkü gerçek bir eğitimde personel dilediği soruyu sorabilir ancak eğitim filmini izlerken bu mümkün olmaz. Dolayısıyla film çekiminde, personelin sorması muhtemel sorularının tamamı senaryoya yedirilerek cevaplandırılmalıdır.

Avantajları Nelerdir ?

Herşeyden önce tasarruf sağlar. Tekrar tekrar eğitim organize etmeniz gerekmez. Firmanız için özel olarak hazırlanan eğitim filmleriyle personelinizi görsel olarak desteklenmiş uygulamalı tekniklerle eğitebilir, bilgi verebilir dilerseniz satışa yönelik ticari eğitim filmleri hazırlatarak pazarlama seçeneklerinizi arttırabilirsiniz. Eğitim filmleri verilecek bilgilerin çokluğuyla ilgili olarak 5 ile 60 dakika arasında değişebilir. Eüer filmde teorik bilgi fazlaysa tavsiyemiz konsantrasyonun dağılmaması için 30 dakikalık bölümler halinde olmasıdır. Eğitim filmleri görsel efekt ve animasyonlarla da desteklenebilir.

Gerçek bir eğitimde yapılması mümkün olmayan anlatımları çekim sonrası montaj sayesinde elde edebilirsiniz. Öncelikle, lokasyonunuzdan dolayı eğitim alan personel ile sahaya inip ziyaret etmeniz mümkün olmayan mesafelere biz gider, çekimi yapar ve film içinde olması gereken yere montajlarız. Eğitim alan personel gidip görmüş kadar bilgi sahibi olur. Bir başka avantaj ise bir insanın veya kameranın girmesi mümkün olmayan alanları 3d modelleme ile eğitim filmine dahil etmektir. İş bu sahneler 3d modelleme ile tarifinize uygun olarak yapılır. Senaryoya dahil edilir, montajda eklenir. Personel; gerçek bir eğitimden alabileceği bilgiden çok daha fazlasını elde etmiş olur.

Arşivleme

Eğitim filmleri kurumunuzun hafızasıdır. Dünyada ve ülkemizde 100 yaşını aşmış kurumlar var. Bu rakam ortalama insan ömründen de fazla. Dolayısıyla, personel sirkülasyonu / değişimi olmasa da, aynı ekip ile bir ömür çalışsanız da kurum hafızanız ortalama bir insan ömrü ile sınırlanıyor. Ancak eğitim filmleri arşivlendiğinde kurum hafızanız ölümsüz hale gelir.

Eğitim filmi hakkında daha fazla bilgi almak için iletişime geçiniz.

Leave A Comment

Your email address will not be published.